Gönderen: Züleyha IŞIK | 23/12/2006

Dünya nasıl dönüyor


Her zaman, her yıl, her ay, her hafta, her gün ve her saat dünya değişiyor. Saniyeleri hatta saliseleri de hesaba katmak lazım… Boşuna dememiş Herakleitos “Değişmeyen tek şey değişim kendisidir” diye… Peki bu durumda dünyayı değiştiren coğrafi olaylar dışında (mevsimler, yağışlar, afetler vb.) insanoğlunun yaşamı değil mi? Allah (c.c.) ; “Herşeyi insanoğlu için yarattım. İnsanı da kendim için yarattım” buyurmuştur.

Bu durum da insana üstünlük sağlanmıştır. Bu üstünlük Allahu Teala`yı tanıyıp, O`na iman etmektir. Allah`ı bilen kimse berberde olsa çok bilgilidir. Allah`ı bilmeyen kimse de bilim adamı olsa bile hiçbir bilgisi yok sayılır.

Biraz da insanın insana saygısından bahsedelim. Günümüzde bu durum iyi bir vaziyette değil maalesef, insanın insana saygısı kalmamış, “insanlık ölmüş” denecek kadar durum vahim. Her gün haberlerde ölüm, kapkaç, hırsızlık, gasp olayları izliyoruz. Sizce de güven, sevgi, saygı, düşünme hakkı ve en önemlisi ahlak olsa insan da bunlara gerek var mı? Çalışanın hakkını yiyip de emeğin karşılığını vermeyenler ya da 3 kuruşluk hayat için kalp kırmaya, arkadaşını satmaya vb. durumlar, hadiseler değer mi? Bunların hepsi saygısızlığın ve sevgisizliğin göstergesidir. Kimse kimseye güvenmiyor artık, peki güven ve ahlak sağlam olsaydı, bir tane polise, güvenlik görevlisine hatta jandarmaya gerek kalır mıydı?

Bu nefisle nereye? Peygamber efendimiz, “En büyük düşmanın iki kaşının arasındaki nefsindir” buyurmuştur. Söz konusu nefs ıslah ile her hayrın başı, isyan ile de her şerrin kapısı olmuştur.

İnsanoğlu iki varlığın ortasındadır. Bu iki varlık melek ve hayvandır. İnsan hayvandan üstün yaratılmış olmasına rağmen, şehvet, gazap, ve çirkin huylarıyla terbiye edilmezse hayvandan daha aşağıya düşer. İnsanı insan eden imanı, aklı, ilmi, ibadeti, sadakati, ahde vefası, vakarı, haysiyeti, beşeriyete hizmetidir. Bu saydığımız sıfatlara haiz olan insan da melek makamına yaklaşır.

Süfli hayata düşmemek için Peygamberleri örnek almalı ve onların yolundan gitmeliyiz. Dünya dönüyor ama nasıl dönüyor arkadaşlar, yarın ne olacağını hangimiz biliyoruz. Bunun için her daim ahirete hazırlıklı olalım. Yine Peygamber Efendimiz (s.a.v)`in dediği gibi “Bugün ölecekmiş gibi ahiret için, hiç ölmeyecekmiş gibi de dünya için çalış.”

Yazımı Mevlana`nın güzel sözüyle bitirmek istiyorum. “Her günah içki gibi sarhoşluk verseydi, ayık adam göremezdin.”

Reklamlar

Responses

  1. ben çok beyendim annem babam da beyendiler elerinize salık hem akılı yormadan yorumlamışınız allah yolunuzu açık etsin.

  2. Allah razı olsun, yorumunuz için teşekkürler, beğenmenize çok sevindim.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: