Gönderen: Züleyha IŞIK | 30/07/2009

Geç kalınmış teknoloji: 3G


Türkiye’de bugün önemli bir teknolojiye adımın atıldığı büyük gün… Artık ülkemizde yeni nesil (3G) bir teknoloji var. Peki nedi bu bir aydır gündemi meşgul eden 3G?

3G açılımı Third Generation yani 3. nesil anlamına gelir. Amacı uyumlu olan mobil cihazlarda görüntülü görüşme, mobil cihazınızda canlı yayın izleyebilme, evinizdeki kameraya bağlanıp evin güvenliğinden emin olma, hızlı internet bağlatısına sahip olmadır.

İlk olarak Japonya’da 1998 yılında test edilen bu teknoloji, Avrupa’da 2003’te kullanılmaya başlanmıştır. Nihayet 6 yıl sonra bugün itibariyle ülkemizde de kullanıma girdi. Bizim meşhur bir lafımız var “güç olmasın da geç olsun” diye ama bu iş hem güç hem de çok geç oldu. İlk ihale 2007 ‘de yapılmış sadece Turkcell katılmış diğer operatörler numara taşınabilirliği olmadığı için ihale iptal edilmişti. Yeni ihale 2008 yılında yapıldı ve Turkcell yine dominant olarak 3 kanal diğer iki operatör 2 kanal alarak ihale imzalanmış ve altyapı hazırlıklarına başlanmıştı, sonrasında tarih olarak bugün 3G devreye girmiştir.

Dün Sabah gazetesinde bu bahsettiğimiz 3G’nin eski zamanla karşılaştırılması ile alakalı Hıncal Uluç, bugün ki gazetede Mehmet Barlas’ın hem Hıncal abiye cevabı hem de 3G teknolojisinin getirdikleriyle alakalı iki güzel yazılarını okudum, keyif aldım. Süper örneklerle çok güzel anlatmışlar…

Ben aslında 3G teknolojisinin gelmesine seviniyorum, çünkü yeniliklere hep saygı duymuşumdur. Beni üzen tek şey ise imkan olduğu halde neden gecikiyor ya da güçleşiyor. Avrupa 2003’te girmiş biz neden 6 yıl beklemişiz, bu kadar da uzak kalınmaz ki… Toplum olarak hep geç kalıyoruz, geç öğreniyoruz ve geç gelişiyoruz. El birliğiyle bunun önüne geçmeliyiz. Çünkü toplum olarak bilgiye ve öğrenmeye çok ihtiyacımız var. Her gün daha iyisi olmak ya da daha iyisini yapmak zorundayız. Çünkü yarınlar ve gelecek bizim için bu bize hayatta her yerde lazım olacak, öğrenmek ne zaman kaybettirmiş ki aksine her zaman kazandırır.

Umarım birşeyler anlatabilmişdir.

Yazımı, her zaman uygulamaya çalıştığım Efendimiz (S.A.V.)’in güzel hadisiyle bitiriyorum;”İki günü bir olan bizden değildir.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: